Thief: The Dark Project [9]

Houkuttele kaivoksessa harhailevat zombit perässäsi tunnelissa olevaan vesilammikkoon, jolloin ne kuolevat lopullisesti, ja säästät pyhää vettä ja vesinuolia. Sama pätee myös hammeriitteihin, mutta ne kestävät vettä jonkin verran pidempään, joten kannattaa uida tai sukeltaa pakoon hetken aikaa.

Esimerkiksi Barracks-osastolla oleva avainta kantava nuijamies todennäköisesti vilustuu ja saa kuolemantaudin seisoskeltuaan nilkkoja myöten vedessä nyrkkiä puiden samalla kun itse kroolailet altaassa, jonne olet loikannut kaiteen yli. Kun isäntä on kuukahtanut, voit poimia avaimen.

Keino tepsii myös ainakin rottasotureihin ja hämähäkkeihin koosta riippumatta, myös Thief 2:ssa. Ne pitää vaan houkutella veteen.

Lisää aiheesta